Psychologie závislosti na nakupování
Závislost na nakupování neboli oniománie se v dnešní době stává čím dál častější. Když člověk překročí meze běžného konzumu a k závislosti se „pronakupuje“, cesta zpátky není lehká a vyžaduje pomoc psychologa. Lidé se závislostí na nakupování bývají někdy označováni jako shopaholici.
Shopaholik, na rozdíl od běžného nakupujícího, už před samotným nákupem věnuje této aktivitě nepřiměřenou přípravu; stará se třeba i o to, co si na nakupování vezme na sebe. Samotný nákup pak provází radost a nadšení, člověk kupuje věci, které vůbec nepotřebuje, neplánoval je koupit, a možná na ně ani nemá peníze. Skončí pak se spoustou věcí, pro které nemá využití, a ty se pak často válí doma v taškách, které po nákupu ani neotevřel.
Předmět nakupování může být různý. Od potravin přes oblečení a kosmetiku až po elektroniku nebo dokonce zbraně.
Závislost na nakupování může člověk uspokojovat jak v kamenných obchodech, tak na internetu, kde je nakupování ještě snáze přístupné.
Po nákupu, který shopaholikovi pomohl se uklidnit, snížit stres a napětí, se naopak objevují pocity viny, úzkosti a smutku. Ty pak vedou k tomu, že se závislý za své nákupy stydí a nejraději by pořízené zboží někam schoval.
Přehnané nakupování také často vede k finanční tísni, jelikož člověk není schopen se včas zastavit. V takovou chvíli už je řešení situace více než nutné.
V boji se závislostí se dá pomoci omezením „pokušení“, omezením kontaktu s předmětem závislosti. Jde to ale s nakupováním? Člověk se závislostí na alkoholu může přestat pít, kuřák může přestat kouřit. Nakupování se ale člověk v běžném životě nevyhne, a proto je nutné, aby k němu měl zdravý přístup. Neváhejte se proto s žádostí o pomoc obrátit na odborníka.
[Tereza Vizinová]
Nejnovější článek
Jak s jídlem na Vánoce
Karolína Hlavatá pracuje v našem týmu jako nutriční terapeut, věnuje se lidem s poruchou příjmu potravy a dalšími problémy, kde hraje strava důležitou roli. Vánoce a oslavy nového roku bývají z mnoha ohledů zatěžkávací zkouškou. Nejčastěji diskutovaným tématem stran výživy bývá „jak nepřibrat“. Na následujících řádcích si dovolím pár doporučení, třeba se v některém z nich najdete. Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli stresu Jistě, chceme zvládnout všechny disciplíny, počínaje úklidem, vařením, pečením, přes radostné chvilky se svými blízkými…….
Další články
V dnešní době je téma střídavé péče často probírané v médiích, často je to také zájem jednoho či obou rodičů po rozchodu. Jsou země, kde je střídavá péče první volbou, o které uvažují nejen rodiče, ale i soud. U nás…
Šárka Míšková nutriční speicalista v našem psychologickém centru Jak často jíte luštěniny? V naší kuchyni patří bohužel mezi neprávem opomíjenou potravinu. Svou roli sehrávají nevalné vzpomínky z dětství na školní jídelnu a tamnější čočku a hrachovou kaši. Luštěniny ale nejsou jen…
Selfie neboli selfíčka jsou fenoménem dnešní doby. Jejich popularitě pomohla možnost okamžitého sdílení fotografií na nejrůznějších sociálních sítích. Psychologové se ale už několik let domnívají, že posedlost selfíčky může vést k potížím. Poslechněte si rozhovor z archivu Českého rozhlasu