Rozdíl mezi depkou – špatnou náladou a depresí
Každý má občas špatnou náladu, nebo se cítí smutný; má „depku“. Když má ale člověk depresi, měl by co nejdříve vyhledat pomoc psychologa. Jak poznat rozdíl mezi depkou a depresí?
Smutek je normální lidská emoce, všichni jsme ji zažili a zažijeme znovu. Smutek spouští špatné zážitky, bolestivé události nebo zklamání. Jinak řečeno, máme sklon být smutní „kvůli něčemu“. To také znamená, že když se změní okolnosti nebo se z věcí vzpamatujeme, smutek zkrátka zmizí.
Deprese na druhou stranu žádný spouštěč nepotřebuje. Člověk trpící depresí může být objektivně bez problémů, přesto se ale cítí hrozně. Člověk s depresí je totiž smutný kvůli všemu. Deprese člověku změní vnímání světa a vlastního života, všechno se zdá být nepříjemné, nezajímavé, nedůležité. Deprese z člověka vysává energii a motivaci cokoliv dělat, neumožňuje cítit žádné skutečné potěšení.
Deprese s sebou často přináší také nespavost, nebo naopak nadměrnou spavost, při níž člověk prospí celou noc, ale přes den je stejně unavený a nejradši by šel spát znovu. Právě problémy se spánkem jsou často tím, co pacienta přivede do lékařské ordinace nebo k psychologovi. Následná správná diagnóza a léčba pak vyřeší nejen depresi, ale i symptom v podobě poruchy spánku.
Dalšími příznaky, které se objevují u deprese jsou ztráta chuti k jídlu, pocity viny, výčitky svědomí kvůli věcem, za které člověk nemůže, v nejhorším případě pak třeba i myšlenky na sebevraždu.
Deprese je častá nemoc, jejíž řešení je možné. Je ale třeba se s ní obrátit na odborníka.
Léčba deprese vyžaduje nejčastěji kombinaci léků a psychoterapie. Pokud myslíte, že je možné, že depresí trpíte, neváhejte vyhledat pomoc psychologa, který depresi rozpozná a pomůže s jejím zlepšením.
[Tereza Vizinová]
Nejnovější článek
Když jídlo bolí
Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…
Další články
Mgr. Miroslava Bartošová koučink, poradenství, pomoc při náročných životních situacích Ve své práci životního kouče se poměrně často setkávám s alarmující skutečností, že většina lidí, řekla bych více jak polovina, je v práci nespokojena, nebo zažívá nepohodu. Velmi častým důvodem této nespokojenosti…
Voda dokáže zbystřit naše smysly, emoce i myšlení – zejména když se jí nedostává. Psychologické zamyšlení nad naším bezpečným světem, stereotypy a každodenností. Havárie vodovodního potrubí není ničím, co by se nemohlo stát většině z nás. Zajímavé je pozorovat emoce, myšlenkové…
Co myslíme pojmem integrace Integrace označuje proces začlenění dětí se specifickými potřebami v důsledku handicapu do běžného vzdělávacího procesu. Cílem je, aby mohly být takové děti společně se „zdravými dětmi“ součástí jednoho dětského kolektivu spolužáků, naučily se vzájemně respektovat a…