TOPlist

Psychologie poruch spánku

dětský psycholog psychoterapie

Sebevědomí dítěte a jejich rodičů - dětský psycholog

Problémy se spánkem jsou zdánlivě běžnou součástí života moderního člověka. Lidé trpící poruchami spánku mají problém večer usnout i přesto, že se cítí unavení, často se v noci budí, nebo se vzbudí časně ráno a znovu už neusnou. To vede k pocitu únavy během dne a zhoršené schopnosti se soustředit. Nespavost pak negativně ovlivňuje denní aktivity, práci i koníčky. Problémy se spánkem lze ale řešit s pomocí psychologa a první krok je najít jejich příčinu.

Jednou z nejčastějších příčin poruch spánku je stres. Když hladina stresu přeroste přes únosnou míru, tělo se večer nedokáže uklidnit natolik, aby se člověku podařilo hned usnout, snižuje se kvalita spánku a častější je také noční probouzení. Pokud je nespavost způsobena stresem, je v první řadě důležité dostat pod kontrolu stres. Tím se zlepší i spánek.

Dalším důvodem, proč se lidé dobře nevyspí, je přítomnost zapnutých obrazovek elektronických zařízení v místnosti. Nejen, že světlo z nich ruší oči, ale „modré“ světlo právě z monitorů a displayů snižuje v těle hladinu melatoninu, hormonu, jenž člověku pomáhá usnout.

Pro dobrý spánek se také nedoporučuje jíst příliš pozdě večer, těsně před usnutím. Tělo je zaměstnané trávením a není tak připraveno na spánkový režim. Ani konzumace alkoholu nemá na spánek pozitivní vliv. Přestože může pomoci usnout, alkohol výrazně zkorší kvalitu spánku.

Spánku nepřidá ani káva a čaj. Káva i černý čaj obsahují kofein, který tělo naopak nabudí. Je proto lepší si dát před spaním čaj ovocný nebo bylinkový a kávu vynechat pár hodin před spaním úplně.

Spánek mohou narušovat i léky. Pravděpodobný je vliv na spánek u kombinace více léků dohromady, ale i samostatně podaný lék může mít narušení spánku jako vedlejší účinek. Vliv na spánek je častý u léků na krevní tlak, diuretik, antidepresiv a některých antikoncepcí. Na vině mohou být i léky na snížení tělesné hmotnosti, jelikož často obsahují kofein.

Speciální kategorií léků, které ruší spánek jsou pak „prášky na spaní“. Ty jsou sice od toho, aby člověku se spánkem pomohly, při dlouhodobém užívání ale naruší schopnost těla usnout samo.

Také kouření může být příčinou spánkových poruch. Kromě toho, že se v noci kuřáci častěji probouzí, nikotin obsažený v cigaretách je, podobně jako kofein v kávě, stimulantem, který člověka probudí a znemožní mu přirozeně usnout.

Další možnou příčinou problému se spaním jsou úzkosti a deprese. Tyto problémy se v důsledku spánkové deprivace ještě zhoršují. Nejen, že nespavost je jejich důsledkem; může být i symptomem vedoucím k jejich odhalení a možnosti léčení.

Možných důvodů, proč se dobře nevyspíme, je ale mnohem víc, proto se při jejich hledání doporučuje vyhledat odborníka. Dospělému člověku odborníci radí spát zhruba 7 – 8,5 hodin denně. Výrazně méně spánku vede časem ke spánkové deprivaci, která může mít za následek mimo jiné zhoršení paměti, horší pohybovou koordinaci, sníženou imunitu nebo problémy se srdcem včetně srdeční arytmie a infakrtu. Pokud nemůžete delší dobu usnout, neváhejte a objednejte se k odborníkovi.

[Tereza Vizinová]

Nejnovější článek

Karolína Hlavatá nutriční terapeut

Když jídlo bolí

Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…

Další články

Strach je instinktivní reakce na pocit ohrožení. Je to ohrožení reálné? Vykoupené roušky, obavy z osob asijské národnosti ve veřejné dopravě nebo obchodech. Koronavirus zachvátil nejen Evropu, ale hlavně mysl jejích obyvatel. Co živí paniku a jak zachovat chladnou hlavu?…

Psaní deníku má v psychoterapii, zejména té české, dlouholetou tradici. Některé psychoterapeutické směry a školy učí své studenty s deníkem systematicky pracovat. Pacient se s deníkem setká zejména na psychiatrickém oddělení, ve stacionáři či v komunitním zařízení, ovšem leckterý psycholog…

Psycholog i psychiatr se stará o duševní zdraví, léčí psychické poruchy, pomáhá lidem v obtížné životní situaci. Přesto je každá profese jiná a liší se i nabídka péče. Psycholog i psychiatr léčí duševní poruchy, pomáhá v obtížné životní situaci, přesto…

Comments are closed.