Proč jsme při nakupování vánočních dárků ve stresu
V době krize si mnoho lidí musí během roku více rozmýšlet, jak hospodařit s penězi, před Vánoci je ale všechno jinak. Nakupujeme, i když jindy počítáme každou korunu, když peníze dojdou, kupujeme na splátky či si bereme jiné formy půjček. Velkou záhadou je, že přitom nezažíváme jen radost, ale často mnohem více i stres, úzkost, obavy.
Jak se na tuto situaci dívá psycholog? Při nakupování dárků zažíváme nezřídka protichůdné pocity, máme radost z očekávané radosti blízkého člověka, ale i obavy, zda se bude dárek líbit. Přestože je všude zboží plno a výběr nebývalý, máme strach z toho, že si nevybereme, nebo že to prostě nestihneme.
Psycholog je zvyklý situaci rozebrat, udělat inventuru pocitů a podívat se společně se svým klientem na to, v jakých souvislostech předvánoční nakupování probíhá. Psychologie běžně pracuje s tím, že můžeme cítit k jednomu člověku či jedné situaci protichůdné, rozporuplné pocity – na něco se těšíme a zároveň se toho bojíme, někoho máme rádi a zároveň se na něj hodně zlobíme.
Takové rozporuplné pocity zažívá řada lidí právě v předvánočním čase při nakupování dárků – těšení jde ruku v ruce s obavami, příjemné napětí z blížících se svátků zároveň zvyšuje nepříjemné napětí (stres) z nedostatku času a hodně úkolů.
Pomocí psychologických testů a rozhovoru může psycholog poznat, kdo má větší sklony k prožívání protichůdných pocitů a zároveň menší schopnost zvládat stres. Protichůdné pocity samy o sobě vytvářejí napětí a zvyšují stres, který nám pak může velmi znepříjemnit blížící se Vánoce..
Nemusíme se moc zabývat tím, proč nás nakupování pro blízké těší, ale proč nás to stresuje? Na vině může být naše povaha. Lidé, kteří mají v sobě velkou potřebu dělat vše co nejdokonaleji, se začnou brzy obávat, jestli toho nakoupili dost a zda je dárek perfektní. Lidé, kteří často zažívají úzkost, se začnou bát, že to nestihnou, že neseženou to, co chtějí. Lidé, kteří se špatně rozhodují, budou mít stres při výběru dárků. Lidé negativističtí budou mít sklony propadat pocitům, že to stejně nedopadne dobře.
Velmi důležitý je také náš vztah k těm, které chceme obdarovat. Někomu je prostě těžké udělat radost a zároveň nám na něm hodně záleží. K někomu také můžeme cítit právě teď zlost a zároveň mu dárek dát chceme. Vždy se jedná o nejistotu či nechuť, kterou musíme překonávat, je to vlastně takový náš boj se sebou samými.
Jak může pomoci psychoterapeut? V rámci psychologického poradenství a nácviku může velmi pomoci se zvládáním stresu. Když si v předvánočním čase uvědomíme, že to máme se sebou nebo s někým blízkým hodně složité a chceme to změnit, pak je také psychoterapie vhodnou volbou pomoci.
Nejnovější článek
Když jídlo bolí
Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…
Další články
Psycholog Jan Kulhánek v Press Klubu Báry Nesvadbové na Frekvenci 1 – audio rozhovor o vztazích, důvěře, strachu a pomoci v rámci krizové linky www.koronavirus-psychopomoc.cz: Audio rozhovor najdete zde
V knihách i na internetu si můžeme přečíst řadu doporučení, jak lépe usínat, ale málokde narazíme na povídání o lepším probouzení. Přitom „dobře se probudit“ znamená cítit se po ránu odpočinutý a fit, s dobrou náladou se pustit do nového dne. Na…
Může se člověk stát závislým na facebooku či twitteru? Jak se taková závislost projevuje? Jsou nějaké věkové skupiny, které mohou případně do takové závislosti snáze spadnout? V čem je odlišné působení a užívání sociálních sítí dětmi a dospělými? Vyslechnout rozhovor…