TOPlist

Když jídlo bolí

Karolína Hlavatá nutriční terapeutNutriční terapeutka Karolína Hlavatá

Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme hovořit o poruše příjmu potravy (PPP).

PPP vznikají plíživě a z dobrého úmyslu (chci být štíhlejší, zdravější apod.) nebo nevhodné poznámky (z tebe se ale holka stal kus ženský) se stává velké zlo. Zprvu se tváří jako dobrý průvodce, ale může nás zavést až na pokraj smrti nebo se dokonce stát její příčinou. PPP se stávají zlodějem krásy, aktivity, zájmů i přátel. Svět se smrskne na obavu, aby ručička na váze neposkočila ani o chloupek nahoru.

Následky spojené s PPP se různí podle toho, o jaký typ se jedná. Tak či tak, jedno mají společné – čím déle problém trvá, tím složitější je návrat k normě.

V léčbě PPP sehrává stěžejní úlohu psychoterapie, následovaná terapií nutriční. Citlivé vedení a postupné zvyšování energetického příjmu je jedním ze základních kroků vedoucích k úzdravě.

Pokud cítíte, že PPP se týká i Vás nebo někoho z Vašich blízkých, nečekejte, že se situace zlepší, ale co nejdříve ji řešte. Včasná léčba je předpokladem vyléčení.

Nejnovější článek

Karolína Hlavatá nutriční terapeut

Když jídlo bolí

Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…

Další články

O pozitivním vlivu hudby, zejména té klasické, se mezi vědci, učiteli i rodiči hovoří již od 50. let minulého století. Změnil se za tu dobu pohled na její roli v procesu učení? A jak ji můžete využít třeba při vysvětlování…

Psycholog Jan Kulhánek nabízí v článku pohled na různé způsoby, jak říci partnerovi, že ho máme rádi: Svou přehledností a srozumitelností mě zaujal koncept Garyho Chapmana. Pojďme se spolu s ním rozhlédnout v džungli emocí a postojů v dlouhodobém vztahu…

Autorkou textu je Václava Jančová, psycholog a psychoterapeut Nedostatek sebevědomí dítěte bývá jedním z častých důvodů, s nimiž se rodiče obrací na psychologa.Tak jako matka, která vyčítavým hlasem vyjmenovává v úvodu sezení takřka nekonečný seznam neřestí své dospívající dcery. „Je strašně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *