Jak s jídlem na Vánoce
Karolína Hlavatá pracuje v našem týmu jako nutriční terapeut, věnuje se lidem s poruchou příjmu potravy a dalšími problémy, kde hraje strava důležitou roli.
Vánoce a oslavy nového roku bývají z mnoha ohledů zatěžkávací zkouškou. Nejčastěji diskutovaným tématem stran výživy bývá „jak nepřibrat“.
Na následujících řádcích si dovolím pár doporučení, třeba se v některém z nich najdete.
Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli stresu
Jistě, chceme zvládnout všechny disciplíny, počínaje úklidem, vařením, pečením, přes radostné chvilky se svými blízkými…. Až jsme z toho v křeči a následkem toho jíme páté přes deváté, zajídáme
a zapíjíme vnitřní napětí, abychom to zvládli.. Takže klid – ano, papír snese všechno, takže se mi to radí, ale opravdu nemusí být všechno dokonalé. Jako matka 4 dětí a majitelka psa a tří koček jsem to již pochopila. Pro perfekcionalisty opakuji – ne, nemusí být všechno dokonalé. Naopak se snažte jíst pravidelně, ke každému jídlu kousek zeleniny nebo ovoce, dbejte na dostatečný pitný režim – raději než desátou kávu si dopřejte sklenici vody, třeba i s ledem a šumivým multivitaminem – i auto potřebuje kvalitní benzín a olej, aby jelo a stejně tak my potřebujeme nutričně vyvážené jídlo a nápoje.
A ještě poznámka k emočnímu jedení – když už „nemůžete“, nepomůže čokoláda nebo buřt, prostě si sedněte, lehněte nebo se jděte projít. Tak prostě ten lustr umyjete v únoru.
Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli obžerství
Proč bychom si nedopřáli, to samozřejmě, ale není nutné se vyloženě přejídat. Pokud to tak máte a ze srdce se těšíte na plné bříško, taky dobře. Ale – pozor na nechtěné následky v podobě akutního žlučníkového záchvatu, rozkolísání hladin krevního cukru u diabetiků a jiných neduhů. Někteří nejí přes míru proto, že po tom prahnou, ale je jim líto případné přebytky vyhodit – tak dojídají a dojídají. Vařte a pečte s mírou, podělte se s přáteli, případně přebytky zamrazte. Každopádně nejlepší prevencí je nepéct a nevařit zbytečně mnoho porcí.
V praxi existují dva přístupy – vařit a péct „zdravěji“ – do bramborového salátu dát jen jogurt namísto majonézy, cukroví péct z celozrnné mouky atp. Jistě, pokud je to i vaše cesta, zkoušejte nové. Pokud byste šli na „křeč“, klidně si udělejte majonézový salát, tak, jak jste zvyklí, upečte si cukroví podle receptu vaší babičky pěkně postaru z másla. Ale pamatujte, že neexistují nezdravé potraviny, jsou jen nezdravá množství.
Zbytečně se nestresujte, že určitě přiberete, ale prostě se rozhodněte, že si i přes svátky hmotnost udržíte, popř. si dovolte kilo navíc.
Krásné svátky plné pohody Vám přeje
Karolína Hlavatá
Nejnovější článek
Jak s jídlem na Vánoce
Karolína Hlavatá pracuje v našem týmu jako nutriční terapeut, věnuje se lidem s poruchou příjmu potravy a dalšími problémy, kde hraje strava důležitou roli. Vánoce a oslavy nového roku bývají z mnoha ohledů zatěžkávací zkouškou. Nejčastěji diskutovaným tématem stran výživy bývá „jak nepřibrat“. Na následujících řádcích si dovolím pár doporučení, třeba se v některém z nich najdete. Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli stresu Jistě, chceme zvládnout všechny disciplíny, počínaje úklidem, vařením, pečením, přes radostné chvilky se svými blízkými…….
Další články
Selfie neboli selfíčka jsou fenoménem dnešní doby. Jejich popularitě pomohla možnost okamžitého sdílení fotografií na nejrůznějších sociálních sítích. Psychologové se ale už několik let domnívají, že posedlost selfíčky může vést k potížím. Poslechněte si rozhovor z archivu Českého rozhlasu
Sebevědomí dítěte a jejich rodičů – dětský psycholog Problémy se spánkem jsou zdánlivě běžnou součástí života moderního člověka. Lidé trpící poruchami spánku mají problém večer usnout i přesto, že se cítí unavení, často se v noci budí, nebo se vzbudí…
Věřit si neznamená být namyšlený, ale nepochybovat o sobě tam, kde to je zbytečné, a naopak se nepřeceňovat ve věcech, které nám zase tak moc nejdou… Co je to zdravé sebevědmí, jak ovlivňuje náš vztah k sobě a k druhým.