Psychologická pomoc nespočívá pouze v léčbě duševních poruch či v krizové intervenci. Psycholog může pomáhat klientovi osvojit si nové dovednosti, užitečné pro zvládání nejrůznějších životních situací.
Studium na střední škole (zejména gymnáziu) je sice náročné – stále se zvyšují požadavky na objem probrané látky. Zároveň je studium organizováno průběžně – student je vedený systémem, musí se průběžně připravovat, nemá prostor si své studium uspořádat sám podle svého.
Vysoká škola funguje jinak. Přednášky jsou dobrovolné, obvykle se nezkouší průběžně, naopak se povinnosti hromadí do zkouškového období. Kromě dobrého intelektu vyžaduje úspěšné zvládnutí takové formy studia i určitou sebekázeň, schopnost snášet větší stres a překonávat chuť odkládat nepopulární věci.
Psycholog či psychoterapeut pomáhá při přetížení během zkouškového období, při vyrovnávání se s neúspěchem, ale ještě lépe preventivně pomocí dovedností, které pomáhají zvládnout stres a lépe si plánovat své povinnosti. K takovým dovednostem patří relaxační techniky, focusing (práce s tělesnými pocity), time-management (organizace času a úkolů).