Přepište učebnice vývojové psychologie
Psychologie popisuje vývoj člověka od narození už více než 100 let. Obecně nejznámější je přínos Sigmunda Freuda, který přišel počátkem 20. století s teorií psychoanalýzy – jací jsme dnes záleží na našich osobních zkušenostech od narození a nejvýznamnější úlohu zde hráli rodiče, zejména pak matka. Freud sám svou teorii několikrát přepracoval a jeho následovníci se zaměřili právě na co nejpodrobnější popis působení vztahu matka – dítě na vývoj dětské psychiky.
Vývojová psychologie určitě nezkoumá psychický vývoj pouze pohledem psychoanalýzy, existuje řada jiných teorií, založených více na experimentech a pozorování. Zájem ale zůstává u vztahu matka – dítě a to zejména pokud se věnujeme období od narození do pěti let života.
V naší kultuře se opravdu o miminka a malé děti staraly primárně matky a měli s ním největší kontakt, to se ale v posledních deseti letech výrazně změnilo. Stále častěji se do přímé péče o miminka zapojují otcové a to nejen svátečně, ale celkem pravidelně. Otcové si s dětmi jen nehrají, ale oblékají je, krmí, přebalují, chodí s nimi na hřiště nebo např. k lékaři.
Vzniká tak odmala pevnější pouto mezi otcem a dítětem, které přímo ovlivňuje psychický vývoj a v pozdějším věku přispívá k vzájemnému hlubšímu vztahu.
Pokud se stává, že vztah mezi matkou a dítětem je z nějakého důvodu komplikovaný či narušený (např. důsledkem úplně odlišného temperamentu matky a dítěte, nemocí matky včetně duševní poruchy, složitým vztahem matky ke své mateřské roli), může pevnější pouto s otcem dítěti mnohé vynahradit.
Pak ale přestávají platit teorie (podpořené výzkumy), popisující pouze ze zkušenosti s matkou utváření pocitu základního bezpečí dítěte, jistoty v blízkém vztahu, schopnost se adekvátně k věku osamostatňovat. Pokud dítě tráví třetinu svého času s tatínkem, má jejich vztah podstatný vliv na vývoj psychiky dítěte. Hodně pak záleží, jak podobný či odlišný přístup má k dítěti otec a matka, vlivy rodičů se nesčítají, ale mohou se doplňovat nebo v horším případě jít proti sobě.
Moderní psychologii chybí výzkum vlivu moderních otců, kteří se už od začátku své otcovské role podílejí přímo na péči a výchově, na psychiku jejich dětí.
Společnost je k pečujícím otcům velmi kladně nastavená, což pro novopečené tatínky působí povzbudivě. Zároveň je tu větší potřeba matek podělit se s partnerem o péči, řada žen nechce dnes během mateřské fungovat jen jako chůva a nebo se chce vracet dříve alespoň na částečný úvazek do zaměstnání.
Řada otců je v aktivní rodičovské roli spokojenější, své dítě mnohem lépe poznají už odmala, nejsou jen živitelé, více si užívají radostí a lépe rozumějí starostem souvisejícím s péčí o dítě. Matky jsou méně frustrované a mohou se i v prvních letech mateřství věnovat také sobě a svým potřebám.
Nejnovější článek
Jak s jídlem na Vánoce
Karolína Hlavatá pracuje v našem týmu jako nutriční terapeut, věnuje se lidem s poruchou příjmu potravy a dalšími problémy, kde hraje strava důležitou roli. Vánoce a oslavy nového roku bývají z mnoha ohledů zatěžkávací zkouškou. Nejčastěji diskutovaným tématem stran výživy bývá „jak nepřibrat“. Na následujících řádcích si dovolím pár doporučení, třeba se v některém z nich najdete. Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli stresu Jistě, chceme zvládnout všechny disciplíny, počínaje úklidem, vařením, pečením, přes radostné chvilky se svými blízkými…….
Další články
Zvládání dlouhodobé karantény je samozřejmě velice individuální záležitost. Přesto existují tipy, na kterých se řada psychologů shodne. Jedním z nich je dodržování určitého denního režimu. Jan Kulhánek k němu přidává ale i takzvanou informační dietu. Celý článek a video najdete…
Jedna z mnoha definic popisuje rodinnou terapii jako přístup zaměřený na změnu symptomatického chování a na vztahové problémy v rodinných a sociálních systémech v souvislosti s psychickou poruchou nebo somatickým onemocněním jednotlivce nebo více členů rodiny. Předpokládáme, že na vzniku a průběhu nemoci se…
Sny jsou někdy záhadné, tajemné, vzrušující, jindy zneklidňující, úzkostné, děsivé. Lidé se věnují obsahu snů od nepaměti. Věří, že sny mají skrytý význam, který nám může něco důležitého prozradit o nás i našem světě. Psychologie na rozdíl od vykladačů snů a snářů věří…