TOPlist

Psychoterapie a psaní deníku

teenager dospívání psycholog andělPsaní deníku má v psychoterapii, zejména té české, dlouholetou tradici. Některé psychoterapeutické směry a školy učí své studenty s deníkem systematicky pracovat.

Pacient se s deníkem setká zejména na psychiatrickém oddělení, ve stacionáři či v komunitním zařízení, ovšem leckterý psycholog nabízí práci s deníkem i v ambulantním psychologickém poradenství.

Cílem je pomoci klientovi ventilovat přetlak a učit se lépe pracovat se svými emocemi, dělat si v sobě pravidelnou inventuru a zintenzivnit tak terapeutickou práci. Deník může být také kreativním nástrojem pro vlastní projev – kromě samotných sdělení někdy obsahuje básničky, obrázky, vlepené fotky…

Deník je u řady lidí v dospívání oblíbeným nástrojem, který slouží ke zmírnění pocitů zmatku, osamělosti, někdy i bezmoci. Jindy je deník přirozeným prostředkem ke zdokumentování bouřlivého období života.

Psycholog a psychoterapeut spíše s nabídkou psaní deníku uspěje tam, kde měl již dříve deník své místo v životě klienta. Někdy je ale čas na pokus, nový zážitek.

V USA nemá deník takovou tradici v psychologii a psychoterapii, populární je tam ovšem writing therapy – léčba psaním, což je něco podobného. Klient má za úkol denně popsat jednu až dvě stránky vlastním textem, terapeut ovšem text nečte, léčivé není sdělování zpráv někomu jinému, ale vypsání se.

Naproti tomu deník je také komunikační kanál mezi klientem a psychologem – psychoterapeutem.

Nejnovější článek

Karolína Hlavatá nutriční terapeut

Jak s jídlem na Vánoce

Karolína Hlavatá pracuje v našem týmu jako nutriční terapeut, věnuje se lidem s poruchou příjmu potravy a dalšími problémy, kde hraje strava důležitou roli. Vánoce a oslavy nového roku bývají z mnoha ohledů zatěžkávací zkouškou. Nejčastěji diskutovaným tématem stran výživy bývá „jak nepřibrat“. Na následujících řádcích si dovolím pár doporučení, třeba se v některém z nich najdete. Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoli stresu Jistě, chceme zvládnout všechny disciplíny, počínaje úklidem, vařením, pečením, přes radostné chvilky se svými blízkými…….

Další články

Podle klinického psychologa není prokrastinace jen módní záležitost. Změnilo se totiž naše životní tempo a okolí na vás klade stále větší nároky. Proč někdo odkládá své povinnosti do takové míry, až přijde o zaměstnání nebo je vyhozen ze školy? Jak…

Poslechněte si rozhovor z archivu Českého rozhlasu Reegion na téma návratu do školy – srozumitelné a přehledné povídání s psycholožkou Martinou Viewegovou. Poslechnout si rozhovor s psychologem

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Comments are closed.